Historie penzionu Starý mlýn Jetřichovice

Starý (Günterův) mlýn byl původně vybudován jako vrchnostenský katr na dříví zvaný jetřichovická pila, Dittersbacher Bretmühle. Přilehlý rybník byl využíván nejen jako nádrž pro pohon technického zařízení, ale i k chovu ryb. V 17.století pracovali v jetřichovické pile - jednušce (poháněné jedním kolem na horní vodu) pilaři Richterové, k jejich hospodářství patřila i olejna, přezdívaná Richtersmühle. V květnu roku 1695 došlo během přívalového deště k protržení hráze rybníka a devastaci pily. Obnova zničeného objektu nebyla pro vrchnost rentabilní, místo stavby nové pily se rozhodla pro modernizaci katru v Srbské Kamenici (Hammer Bretmühle u Ferdinandovy soutěsky). Již v roce 1695 požádal vrchnost Mathes Kotzner z Horního Prysku, zda by mohl na uvolněném místě postavit obilný mlýn. Do tří let mlýn stál, mlynář se však zadlužil a tak již roku 1700 prodal mlýn Jakobu Günterovi ze Srbské Kamenice (zřizovateli skalního reliéfu Korunování Panny Marie pod tamním kostelem, dočasnému provozovateli srbskokamenického Marschnerova mlýna). Nový majitel přesídlil do Jetřichovic až roku 1708, v rukách rodu Günterových zůstal mlýn až do 19.století.

V roce 1920 koupil mlýn Emil Richter ze saského Ottendorfu. Objekt zrekonstruoval a tři roky poté ho rozšířil o pilu. Mlýn s pilou prodal již roku 1928 Adolfu Schlegelovi z Dobrné. 

V 30.letech 20.století bylo technické dílo majetkem rodiny Lenhartových. Pravděpodobně naposledy bylo mlýnské zařízení renovováno roku 1937. Po válce již objekt sloužil k rekreačním účelům a jako hostinec a vzdušné lázně až do 50.let. Poté budova sloužila jako rekreační středisko podniku “potraviny Ústí nad Labem”, do té doby než začala postupně chátrat.

V roce 2001 odkoupila již téměř zchátralou budovu rodina Špilova, maminka se synem, svým bratrem a tatínkem. :-) Postupně začali tomuto místu vdechovat nový život. Během pár let se zprovoznila restaurace a 4 apartmány. O pár let později si syn našel skvělou ženu (mě) :-D a spolu jsme pokračovali v budování a zvelebování Starého mlýna. V roce 2008 se začalo s výstavbou dnešní “vedlejší budovy” a v roce 2014 proběhla úspěšně kolaudace. Ihned poté jsme kompletně zrekonstruovali budovu Starého mlýna.

Velkou většinu prací na obou budovách jsme se snažili provádět svépomocí, pomocí přátel a rodiny a nikoli žádné stavební firmy. 

V “hlavní”, původní budově jsme se snažili zanechat co největší ráz původní stavby, například zde najdete odhalené pískovcové a dřevěné stěny, prim zde pro nás byl venkovský styl. Hlavním materiálem je zde dřevo, které máme rádi a neodmyslitelně podle nás patří do tohoto regionu. 

Ve vedlejší budově jsme se snažili skloubit modernější styl s tím venkovským.

Jak se nám to povedlo zjistíte jen tak, že nás přijedete navštívit. :-)

Kontakty

Jetřichovice 147
407 16 Jetřichovice
Česká Republika

+420 720 638 638

+420 774 343 431

 

E-mail:
starymlyn.jetrichovice@seznam.cz

Web:
www.starymlynjetrichovice.cz

 


Dárkové poukazy

Facebook

 

Turistický průvodce penzionu Starý mlýn

^